Vannak jobb mondatok gyermekneveléshez. Kicsit megfontolva, és mondanivalónkat barátságosabban fogalmazva megkönnyíthetjük az egész család életét. A megfogalmazás lényege az, hogy kommunikációnkkal a legkevesebb drámát vigyünk a gyermekekkel való kapcsolatunkba.
A következőkön kívül végtelen sok más olyan téma van, amit lehet kevésbé szerencsésen és jobban megfogalmazni. Ezekkel a mondatokkal csak rávilágítunk arra, hogy vannak jobb mondatok. Olyanok, amelyekre a gyerek kevésbé reagál hirtelen indulattal, olyanok, nagyobb sikerrel kezdeményezhetünk beszélgetése a gyerekkel. A példamondatok nem feltétlenül ugyanarra kérdeznek rá, mint a kevésbé célravezetők, mégis alkalmasak arra, hogy a gyerek olyan választ adjon, amire kíváncsiak vagyunk.
Nem célravezető
Jobb
Jól viselkedtél ma a suliban?
Jóban voltatok ma a többiekkel a suliban?
Kaptál ma rossz jegyet?
Tanultál ma valamit, ami jobban ment?
Ugye megetted az uzsonnádat?
Volt időd uzsonnázni?
Miért nem jöttél haza időben?
De jó, hogy megjöttél!
Megtanultad már a házi feladatot?
Tudok segíteni valamit a házi feladatban?
Már megint a barátodhoz mész?
Felhívhatnád néha hozzánk a barátodat!
Most már menj aludni!
Beszélgetünk egy kicsit elalvás előtt?
Vannak jobb mondatok gyermekneveléshez
Néha csak apróságokon múlik, hogy megértjük-e egymást a gyerekkel. Érhető okokból inkább, nekünk felnőtteknek van több esélyünk optimális mederbe terelni és abban tartani beszélgetéseinket.
A fenti példák mutatják, hogy mindig van egy jobb szó, jobb mondat, jobb megfogalmazás. Mi a jobb megfogalmazás? Az, amelyikre inkább választ kapunk, mint egy másikra, és amelyikre kevésbé reagál elutasítással vagy erős negatív érzelemmel a gyerek.
Ne mondjunk tehát a gyereknek olyasmit, ami szinte azonnal konfliktust eredményezhet, hiszen semmivel sem nagyobb erőfeszítés nyugodt kommunikációt kezdeményezni.