A bullying szó jelentése
Kiszolgáltatott személy bántalmazása. Rossz bánásmód valakivel szemben az erősebb, hatalmasabb, többségben lévő által. Egy vagy több zaklató személy cselekedetei és viselkedése. Magában foglalja a lelki megfélemlítést és a tettlegességet is.
(Felhasznált forrás: Merriam Webster)
Jelenleg nincsen egy olyan magyar szó, ami önmagában helyettesítené az angolt, ezért szerencsétlen módon az angol kifejezés használata terjedt el.
A szó a gyermeknevelés és oktatás tárgykörében elsősorban az iskolai bullying-ra, megfélemlítésre utal, ott is a gyerekek között előforduló zaklatásra. Az iskolában vagy iskolán kívül történő személyes erőszakon kívül jelentős veszély a gyerekekre az internetes online zaklatás.
Példa mondat (1): A fiamat is elérte a bullying az iskolában, állandóan a kócos hajával heccelik.
Példa mondat (2): Az iskolai bullying nagyobb tragédia kiinduló pontjává válhat.
A bullying szó eredete
[angol: bully (erőszakoskodik, megfélemlít, terrorizál, zsarnok, zsarnokoskodik)]
Bullying helyett
Az angol szó helyett szerencsésebb lenne, ha a megfélemlítés vagy a zaklatás szavak használata terjedne el a jelenség és a viselkedés magyar nyelvű leírására. Jelenleg szakmai körökben (pedagógia, oktatás, iskola) az angol kifejezés használata is elfogadott.
Sajnos a legtöbb magyar megfelelő jelentéséből hiányzik valami, amit az angol magában foglal. A megfélemlítés szó nem feltétlen jelent fizikai erőszakot, míg az angol szó a lelki és a fizikai terrort is magában foglalja. A zaklatás szó lehetne az a helyettesítő, amivel megszűnhetne egy újabb angol szó beemelése az általános szóhasználatba.
A jelenség megszüntetése
A jelenség megszüntetésére, csökkentésére, kivédésére való törekvések szerteágazóak. A legfontosabb, hogy a jelenségről és a lehetséges kezelési eszközökről tudjon a pedagógus, a szülő és a diák is. Az elsődleges a bullying megelőzése oktatással, iskolai etikai kódex használatával. Képezni kell a tanárokat és óvodai pedagógusokat a szóbeli és a fizikai zaklatás felismerésére, kezelésre, megszüntetésére.
Szkeptikus álláspontok szerint a jelenség nem szüntethető meg, mások szerint azonban kisgyermekkorban kellene úgy szocializálni a gyermekeket, hogy megismerjék a toleranciát és gyakorolják társaik megbecsülését.
2 thoughts on “Bullying”
Comments are closed.